Tagi

Co roku, jak już papryka jest tania, robię domowy paprykowy ketchup. Przepis dostałam kilka lat temu od znajomej i od tamtej pory nie wyobrażamy sobie zimowych dań bez tego pysznego sosu. Piszę o zimowych daniach bo zazwyczaj wystarcza go nam tylko do stycznia, bez względu na to ile go zrobię. Nie muszę tu chyba pisać, że znaczna jego część zostaje rozdana w postaci prezentów lub tak po porostu na wynos do domu po degustacji u mnie w domu.

Obrazek

Gdyby ktoś chciał sobie taki ketchup zrobić to podaję przepis:

3 kg czerwonej papryki czerwonej i 20 dag papryki chilli albo 4,5 łyżeczki ostrej papryki w proszku zmielić w maszynce do mielenia mięsa ( nie miksować bo traci kolor)zagotować i odparować przez około 40 min.

Następnie dodać:

1/2 kg cukru

0,5 l oleju

350g octu 10%

7 dag soli (3 łyżki)

3 słoiczki (200g) przecieru pomidorowego Pudliszki

Zagotować wszystko razem, wcisnąć główkę czosnku.

Gorące nakładać do słoiczków, gotować 5 min, żeby tylko słoiki chwyciły  ( ja w tym roku nakładałam gorące do słoiczków, odwracałam do góry dnem i przykrywałam ręcznikiem do wystygnięcia i trzymają się dobrze).

Prawda że wcale nie skomplikowane?

Życzę smacznego!:)

Bardzo dziękuję za odwiedziny na moim blogu, dla mnie to wielka radość, że ktoś chce oglądać to co zrobię – dziękuję i czekam na jeszcze:):):):)